Изпълнение на по – големи поръчки за по – кратко време, в комбинация с добавена стойност към продуктите – това постигна предприятието на „МИЛЕН ЦОКОВ“ ЕООД – гр. Плевен с изпълнението на проект „Подобряване на технологичните възможности и производствения капацитет в „МИЛЕН ЦОКОВ“ ЕООД“, финансиран от ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020.
„МИЛЕН ЦОКОВ“ ЕООД е дружество, специализирано в производството на полиетиленово термосвиваемо фолио, полиетиленови пликове, покривни фолиа, чували и пликове за шивашката индустрия.
Производственият процес в предприятието се състои от 2 основни етапа: 1) екструдиране на фолио от полиетилен (входния материал) и 2) производство на чували, торби и пликове от екструдираното в етап 1 фолио. Направените във фазата на разработване на проекта анализи показаха, че основното „тясно място“, задържащо цялостния капацитет е етапът на производство на крайните продукти – чували, торби и пликове. Освен ограниченията в капацитета, предприятието не разполагаше и с технологични възможности за поставяне на графични изображения върху продуктите, а такива бяха изисквани от множество клиенти.
В резултат от изпълнението на проекта, тези предизвикателства бяха успешно преодолени, чрез закупуването и внедряването в дейността на:
- Машина за производство на торби за смет с връзки и с мека извита дръжка – 1 бр.
- Флексопечатна машина – 1 бр.
Внедряването на машините доведе до:
- Повишаване на производствения капацитет с близо 250 тона нови опаковки годишно;
- Нарастване на производителноста;
- Подобряване качеството на произвежданите продукти;
- Осигуряване на предпоставки за излизане на външните пазари;
Общата стойност на проекта е малко над 395 хил. лв., от които 276 хил. лв. безвъзмездна финансова помощ.
Това е вторият инвестиционен проект на „МИЛЕН ЦОКОВ“ ЕООД , финансиран със средства от ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020. През 2016 г., отново с помощта на европейското финансиране, дружеството инвестира в Екструдер за производство на фолио от полиетилен с ниска (LDPE) и висока плътност (HDPE), чрез който капацитетът в първия етап от технологичният процес бе увеличен с 35%.
Успехът на двата проекта и постигнатите резултати са доказателство за това, че при добро планиране и изпълнение, процедурите за безвъзмездна финансова помощ са изключително важен инструмент за повишаване конкурентоспособността на българските МСП.